Na spravodajskom portáli UK vyšla tlačová správa o laboratóriu LAM.
Ďalšie informácie nájdete tu: link
Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) schválila finančnú dotáciu pre výskumný projekt APVV-23-0202 zameraný na Ternárne chalkogenidové perovskity pre fotovoltaiku a APVV-23-0300 zameraný na Nabíjanie a prenos náboja v kvantovo obmedzených nanokryštáloch. Blahoželáme!
Prírodovedecká fakulta zorganizovala 25. apríla 2024 študentskú konferenciu s cieľom motivovať študentov bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia, aby prezentovali výsledky svojho výskumu. Na programe boli dve hlavné sekcie: prezentačná a posterová. Svoj výskum prezentovalo približne 150 účastníkov z rôznych katedier. Z nášho laboratória sa konferencie zúčastnili 3 študenti: Sameer Kumar Tiwari prezentoval na tému „Príprava tenkých vrstiev BaZrS3 pri redukovanej teplote“. Ivana Božeková prezentovala svoje výsledky pod názvom „Využitie nanokryštálov zlata na inhibíciu rastu baktérií ako možnej alternatívy v boji proti antimikrobiálnej rezistencii“. Táto práca prispieva k zlepšeniu nášho chápania nanomateriálov v biomedicínskych aplikáciách. Ehsan Rezaie Ahari prezentoval štúdiu fotoluminiscencie perovskitových nanokryštálov BaZrS3 na úrovni jedného nanokryštálu, ktorá ukázala jav prerušovanej fotoluminiscencie, blikanie. Ďalšie informácie nájdete tu: https://fns.uniba.sk/svk
PhD študenti Ivana Božeková, Sameer K. Tiwari získali študentské UK výskumné granty a PhD student Daniil Zinoviev získal excelentný UK študentský grant na rok 2024.
Daniil, Ivana, Sameer, gratulujeme!
Ing. Peter Lešták sa pridal k nášmu LAM tímu ako nový administrátor výskumur. Vitaj v LAM, Peter!
Dňa 20.03.2024 sa členovia tímu LAM zúčastnili na podujtí organizovanom spoločnosťou NextStep Science. Toto podujatie je zamerané na nadväzovanie kontaktov medzi záujemcami o kariéru v oblasti prírodných vied, ľuďmi z vedeckej oblasti a súkromného sektora. Členovia tímu LAM návštevníkom predstavili vedecké zameranie, prácu v laboratóriu a možnosti budúceho využitia nanomateriálov a nových materiálov, ktoré sa v LAM vyvíjajú
Dňa 08.03.2024 Dr. Sýkora predniesol prednášku pre desiatky účastníkov chemickej olympiády z celého Slovenska. Stredoškoláci sa dozvedeli o kvantových bodkách a o Nobelovej cene za chémiu za rok 2023. Okrem toho mali možnosť dozvedieť sa viac o výskume v LAM aj formou zaujímavej exkurzie po laboratóriu.
V časopise Univerzity Komenského „Naša univerzita“ bol publikovaný rozhovor s vedúcim laboratória, Dr. Milanom Sýkorom, pod názvom „Výskum z Los Alamos priniesol do Bratislavy“. Celý rozhovor v slovenčine si môžete prečítať na strane 16 časopisu po kliknutí na „Ročník 70, 2. číslo, letný semester 2024)” tu: https://uniba.sk/nu/
Na základe nášho objavu nového typu kvantovo obmedzených nanotyčiniek s NIR fotoluminiscenciou, ktoré sú vhodné na použitie ako kontrastné látky v biozobrazovacích aplikáciách, bola podaná medzinárodná patentová prihláška.
Dňa 29. januára 2024 LAM doktorandka MSc. Namrata Jaykhedkar pred plnou konferenčnou miestnosťou vo Vedeckom parku Univerzity Komenského úspešne obhájila svoju dizertačnú prácu „Teoretické modelovanie termodynamických a elektronických vlastností kryštalických pevných látok“, čím splnila záverečnú podmienku na získanie titulu doktor filozofie. Namrate blahoželáme! Nech je tento doktorát začiatkom veľmi úspešnej profesionálnej kariéry!
Prehľadný článok „Chemické aspekty halidových perovskitových nanokryštálov“, autori: Dr. M. Roy a Dr. M. Sykora, v spolupráci s prof. M. Aslamom z IIT Bombay, bol prijatý na publikovanie v marcovom vydaní časopisu Topics in Current Chemistry.
V rámci cyklu prednášok “LAM seminar series” podpredseda Slovenskej akadémie vied Dr. Martin Venhart prijal naše pozvanie a predniesol zaujímavú prednášku o histórii Nobelovej ceny. Prednáška sa uskutočnila 26. januára 2024 vo Vedeckom parku Univerzity Komenského.
Dňa 12. januára 2024 vedúci LAM Dr. Sýkora predniesol v Záhradnej čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pozvanú verejnú prednášku, v ktorej propagoval výskum LAM a širšie aj najnovšie pokroky vo vývoji a aplikácii nanomateriálov. Záznam prednášky nájdete tu.
Článok „Type-II CdSe/ZnO Core-Shell Nanorods: Nanoheterostructures with a Tunable dual Emission in Visible and Near-Infrared Spectral Ranges”, ktorého autormi sú LAM výskumníci Dr. Anamul Haque, Mgr. Filip Zechel, Dr. Mrinmoy Roy a Dr. Milan Sýkora v spolupráci s Dr. V. Vretenárom z Centra pre nanodiagnostiku STU, bol prijatý na publikovanie v prestížnom časopise Advanced Functional Materials, Gratulujeme!
Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu za rok 2023 bola udelená Katalin Karikóovej z Maďarska a Drewovi Weissmanovi zo Spojených štátov “za ich objavy týkajúce sa modifikácie nukleozidových báz, ktoré umožnili vývoj účinných mRNA vakcín proti COVID-19”. V rámci cyklu prednášok “LAM seminar series” sme dňa 15. decembra 2023 vo Vedeckom parku privítali Dr. Petra Celeca, riaditeľa Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorý sa výskumu v tejto oblasti dlhodobo venuje. Dr. Celec predniesol pútavú prednášku o vedeckých poznatkoch, ktoré stoja za touto Nobelovou cenou. Gratulujeme laureátom Nobelovej ceny za rok 2023!
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2023 získali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus a Alexej Jekimov “za objav a syntézu kvantových bodiek”. V rámci cyklu prednášok “LAM seminar series” dňa 8. decembra 2023 vedúci LAM, Dr. Milan Sýkora, ktorý sa vývoju kvantových bodiek a príbuzných materiálov venuje viac ako 20 rokov, predniesol prednášku, v ktorej priblížil pozadie a históriu objavu kvantových bodiek, ktoré v súčasnosti vyrábame aj v LAM. Len niekoľko minút po prednáške Dr. Sýkoru sme boli napojení na priamy prenos prednášok samotných laureátov Nobelovej ceny. Záznam prednášok laureátov nájdete tu. Laureátom Nobelovej ceny srdečne blahoželáme!
24. novembra 2023 vystúpil vedúci LAM Dr. Sýkora s pozvanou prednáškou o výskume LAM s názvom „Zelená syntéza a optické vlastnosti polovodičových nanokryštálov a nanoheteroštruktúr“ na konferencii „Nové trendy v chémii, výskume a vzdelávaní 2023“ na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
LAM PhD študent, Dr. Filip Zechel si 9. novembra 2023 prevzal PhD. diplom na slávnostnej promócii na Univerzite Komenského. Filipovi srdečne blahoželáme!
Na základe nášho objavu nového spôsobu prípravy chalkogenidových perovskitových materiálov, vhodných na vývoj novej generácie solárnych článkov a optoelektroniky, bola podaná medzinárodná patentová prihláška.