Archive október 2024

LAM semináre

 O LAM SEMINÁROCH

Ciele: Cieľom série seminárov organizovaných Laboratóriom pre pokročilé materiály je poskytnúť zamestnancom a študentom UK, ako aj širokej verejnosti, možnosť oboznámiť sa s najnovšími poznatkami v oblasti materiálových vied, najmä so zameraním na témy na rozhraní s chémiou, fyzikou a biológiou. Semináre sú organizované formou prednášok, prednesných významnými vedcami zo Slovenska i zo zahraničia, z akademickej obce a priemyslu, zaoberajúcimi sa výskumom v týchto oblastiach. Aby boli prednášky informatívne a príťažlivé pre neodborníkov, študentov i odborníkov, budú obvykle rozdelené do dvoch častí. V prvej časti, zameranej predovšetkým na neodborníkov, prednášajúci poskytne stručný úvod k základným princípom, relevantným pre diskutovanú tému výskumu a prípadne prehľad potenciálnych praktických aplikácií. V druhej časti prednášajúci zhrnie najnovšie poznatky získané z výskumu vo svojom laboratóriu.

Kde? Semináre sa konajú vo veľkej konferenčnej miestnosti Vedeckého parku Univerzity Komenského (alebo na náhradnom mieste na PriFUK, ak VPUK nie je k dispozícii). [stránka]

Kedy? LAM semináre sa konajú obvykle v piatok o 10:00. Prednášky a prednášajúci budú pred každou prednáškou oznámení e-mailom všetkým študentom a zamestnancom Prírodovedeckej fakulty, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky a informačné letáky budú vyvesené v iných inštitúciách a na rôznych verejných lokalitách.

Počas LAM seminárov poskytujeme pre účastníkov malé občerstvenie.

Tešíme sa na Vašu účasť!

 

 

LAM seminár: Internal and External Control of Excitons in Colloidal Quantum Dots

Téma:  Internal and External Control of Excitons in Colloidal Quantum Dots

Prednášajúci: Dr. Jennifer A. Hollingsworth

Prednáška sa uskutoční v pondelok, 21. oktobra 2024 o 10:00v konferenčnej sále Vedeckého Parku UK.

Abstrakt: Colloidal quantum dots (cQDs) synthesized in simple laboratory flasks are finding real-world applications in demanding technologies from displays and lighting to photovoltaics and photodetectors. In the future, cQDs may be the basis for single-photon devices in quantum networks. Beyond quantum-size control, we pursue an expanded “structural toolbox” to synthetically engineer new quantum emitters with targeted photophysical properties, including non-blinking behavior, biexciton enhancement, dual-color emission.  Taking advantage of their solution-phase processibility, we prepare cavity- or antenna-coupled cQD hybrid materials using, e.g., deterministic, direct-write nanointegration.  The former—precision synthesis—affords internal control over excitonic properties, while the latter—hybrid materials fabrication—affords external control via local environmental effects.

O prednášajúcom: Dr. Jennifer A. Hollingsworth is a Laboratory Fellow at Los Alamos National Laboratory (LANL). She is a Fellow of the American Chemical Society (ACS), the American Physical Society (Materials Physics) and the American Association for the Advancement of Science (Chemistry), and serves as an elected Councilor for the ACS Division of Colloid & Surface Chemistry. She holds a BA in Chemistry from Grinnell College and a PhD degree in Inorganic Chemistry from Washington University in St. Louis. She joined LANL as a Director’s Postdoctoral Fellow in 1999, becoming a staff scientist in 2001. In 2013, she was awarded the LANL Fellows’ Prize for Research for her discovery of non-blinking “giant” quantum dots. She serves as Thrust Leader for Nanophotonics & Optical Nanomaterials in the Center for Integrated Nanotechnologies (CINT), a US-DOE Nanoscale Science Research Center and User Facility. Her research interests include discovery, rational design, and development of novel colloidal quantum emitters, unique synthesis and assembly techniques (e.g., automated synthesis, microfluidics-enabled nanowire growth, and scanning-probed-enabled direct write nanointegration), and nanomaterials applications, such as bioimaging, solid-state lighting and single-photon quantum light sources. In these areas, she has ~125 publications, >17,000 citations, and an h-index of 54.

 

You can find more in the invitation here:  [.pdf]