Archive 2023

LAM prezentácia na konferencii na UPJŠ

24. novembra 2023 vystúpil vedúci LAM Dr. Sýkora s pozvanou prednáškou o výskume LAM s názvom „Zelená syntéza a optické vlastnosti polovodičových nanokryštálov a nanoheteroštruktúr“ na konferencii „Nové trendy v chémii, výskume a vzdelávaní 2023“ na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Patentová prihláška

Na základe nášho objavu nového spôsobu prípravy chalkogenidových perovskitových materiálov, vhodných na vývoj novej generácie solárnych článkov a optoelektroniky, bola podaná medzinárodná patentová prihláška.

Popularizácia vedy s NextStepScience

Vedúci LAM, Dr. Milan Sýkora, sa zúčastnil ako pozvaný hosť na kariérnom a networkingovom podujatí pre nadšencov prírodných vied, ktoré organizovalo združenie NextStepScience v Campus City Bratislava. Študenti prírodných vied mali možnosť nadviazať nové kontakty, dozvedieť sa viac o práci vedca a získať dôležité informácie pre svoje kariérne rozhodovanie v oblasti prírodných vied.

Networking – nextstepscience.org

Vedúci LAM v relácii Experiment

Vedúci LAM Dr. Sýkora bol pozvaným hosťom v diskusnej relácii Experiment, ktorú 9. októbra 2023 odvysielala Slovenská televízia. Dr. Sýkora predstavil divákom chémiu a fyziku, ktoré stoja za objavmi, ktoré viedli k udeleniu Nobelovej ceny za chémiu v roku 2023. Záznam relácie si môžte pozrieť tu.

Vedúci LAM na Gamči

Vedúci LAM Dr. Sýkora predniesol pozvanú verejnú prednášku pre talentovaných stredoškolákov na poprednej strednej škole Gymnázium Grösslingová (Gamča) v Bratislave v rámci 4. ročníka vedecko-popularizačnej školskej konferencie “Starší mladším“, ktorá je na slovenských stredných školách unikátnym konceptom. Počas prednášky Dr. Sýkora príbližil študentom výskum v LAM, najmä v oblasti nanomateriálov. . Viac informácií o akcii “Starší mladším“ nájdete tu.

Nová publikácia

Nová publikácia LAM výskumníkov Mgr. Filipa Zechela, Dr. Petra Hutára and Dr. Milana Sýkoru s názvom “Green Colloidal Synthesis of MoS2 Nanoflakes” bola práve prijatá v časopise Inorganic Chemistry. Gratulujeme a ďakujeme aj našim spolupracovníkom Dr. V. Vretenárovi (STU), Dr. K. Végsӧovi (SAV) a Dr. P. Šiffalovičovi (SAV).

LAM výskumník na letnej škole ELI 2023

V období od 28. augusta do 2. septembra 2023 sa výskumník LAM Dr. Peter Hutár zúčastnil letnej školy ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanoch v Českej republike, aby sa dozvedel viac o možnostiach využitia vysokovýkonných laserov v rámci nedávno zriadeného používateľského zariadenia pre výskum materiálov.

Ph.inisheD!

Dňa 28.08.2023 LAM doctorand, Mgr. Filip Zechel úspešne obhájil svoju dizertačnú prácu „Koloidné syntézy kvantovo obmedzených nanokryštálov a nano-heteroštruktúr s rôznou dimenzionalitou“. Gratulujeme, Filip!!! Prajeme veľa úspechov vo vedeckej kariére!

Diplomová práca obhájená!

Dňa 28.08.2023 študent magisterského štúdia LAM Bc. Daniil Zinoviev úspešne obhájil svoju diplomovú prácu „Organická fotokatalýza s kvantovo obmedzenými anorganickými nanokryštálmi“. Gratulujeme, Daniil!!!

LAM poster na medzinárodnej konferencii

Doktorandka LAM Namrata Jaykhedkar prezentovala svoje výsledky výskumu v posterovej sekcii na 14. európskej konferencii o výpočtovej a teoretickej chémii (EuChemS CompChem 2023), ktorú organizovala European Chemical Society v Solúne v Grécku. Viac informácií o konferencii môžte nájsť tu.

LAM organizuje 2D WORKSHOP / 9 JÚN 2023

Workshop bol zameraný na dôležité súčasné trendy v oblasti prípravy, charakterizácie a aplikácie 2D materiálov vo všeobecnosti, ako aj na súčasné možnosti v oblasti 2D materiálov na Slovensku. Poslúžil aj ako príležitosť na vytváranie kontaktov s cieľom uľahčiť možnú vedeckú spoluprácu.

Kedy: 9. júna 2023

Kde: Vedecký park Univerzity Komenského (link: https://cusp.uniba.sk/en/), Ilkovičova 8, Bratislava

Registrácia: Neplatia sa žiadne registračné poplatky. Prosíme účastníkov, aby sa prihlásili cez nasledujúci odkaz – REGISTRÁCIA najneskôr do 7.6.2023.

Pozvaní hostia:

Milan Sýkora (Bratislava, SK)

Establishing Laboratory for Advanced Materials at Comenius University

Jaroslav Fabian (Regensburg, DE)

Current trends in physics of 2D materials

Peter Šiffalovič (Bratislava, SK)

Overview of applied 2D materials research at Institute of Physics SAS

Ľuboš Mitaš (North Carolina, USA)

Quantum Monte Carlo for systems with strong correlations and spin-orbit interactions

Ivan Štich (Bratislava, SK)

DFT and Quantum Monte Carlo calculations of 2D materials

Marius Kadek/ Michal Repiský (Tromsø, NO)

First-principles modelling of 2D materials using relativistic all-electron Dirac-Kohn-Sham theory based on Gaussian-type orbitals

Martin Gmitra (Košice, SK)

Aspects of proximity effects in van der Waals heterostructures

Ján Minár (Plzeň, CZ)

Electronic structure, correlations and excited states of topological quantum materials

Michaela Sojková (Bratislava, SK)

Preparation of 2D Materials by CVD and PVD methods

Milan Sýkora (Bratislava, SK)

2D Nanomaterials Prepared by Bottom-up Chemical Methods

Martin Hulman (Bratislava, SK)

Raman Spectroscopy of 2D Materials

Viera Skákalová (Bratislava, SK) 

Synthesis and properties of 2D metal iodides/graphene heterostructures

Vedúci LAM v Slovenskom rozhlase

Doktor Sýkora bol 15. mája 2023 hosťom cyklu „Veda, výskum, objavy“ v Rádiu Regina Západ, kde hovoril o nanotechnológiách, nanomateriáloch a možnostiach ich využitia v každodennom živote. Záznam rozhovoru môžete nájsť tu.

Verejná prednáška v CVTI

Dňa 27. apríla 2023 mal vedúci LAM Dr. Sýkora prednášku pre verejnosť „Nanomateriály pre nové technológie“ v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Vo svojej prednáške vysvetlil, čo sú nanomateriály, ako sa vyrábajú a ako sa dajú využiť pri vývoji inovatívnych technológií. Záznam prednášky môžte nájsť tu.

LAM seminár: Elektrochemické senzory

Téma: Elektrochemické senzory

Prednášajúci: prof. RNDr. Renáta Oriňaková, DrSc.
Katedra fyzikálnej Chémie, Ústav chemických vied, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Košice

Prednáška sa uskutoční tento piatok, 21. apríla o 10:00
v Prezentačnom centre AMOS PriF UK (miestnosť B1-313).

Abstrakt a krátky životopis prednášajúceho môžte nájsť v pozvánke [.pdf]

 

Vedúci LAM na MSCA Workshope v Regensburgu

Dňa 22. marca 2023 vystúpil vedúci LAM Dr. Sýkora, na workshope Marie Skłodowska-Curie Actions Doctoral Networks and Twinning – Advanced Materials & Processes and Artificial Intelligence for Sustainability, a priblížil možnosti materiálového výskumu v LAM. Workshop zorganizovala Bavarian Research Alliance, Bayhost a Česko-bavorská univerzitná agentúra.

LAM na NextStep Science konferencii

Doktoranti a výskumníci z Laboratória pokročilých materiálov sa 22. marca 2023 zúčastnili konferencie NextStep Science, ktorá sa zameriava na vytváranie kontaktov medzi záujemcami o kariérne príležitosti v prírodných vedách, ľudmi z oblasti vedy aj súkromným sektorom. Členovia LAM tímu priblížili návštevníkom vedecké zameranie, prácu v laboratóriu aj možnosti budúceho využitia nanomateriálov a nových materiálov, ktoré sú v LAM vyvíjané.

Deň otvorených dverí 2023

Každoročný Deň otvorených dverí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského sa tento rok uskutočnil 10. februára. Viac ako 400 študentov stredných škol z celého Slovenska malo možnosť dozvedieť sa o možnostiach štúdia a výskume, ktorý na fakulte prebieha. Viacerí pracovníci LAM predstavili šudentom náš výskum a z ukázali im naše laboratóriá, v ktorých prebieha vývoj nových materiálov a nanomateriálov.

Prednáška na FChPT STU

Vedúci LAM Dr. Sýkora predniesol pozvanú prednášku o LAM výskume „Nanomateriály a pokročilé materiály. Nové príležitosti pre chemikov podieľať sa na vývoji inovatívnych technológií“ na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.

Prednáška v rámci cyklu Chemické horizonty

Vedúci LAM, Dr. Milan Sýkora, predniesol svoju prednášku pre Slovenskú chemickú spoločnosť v rámci cyklu Chemické horizonty s názvom Nanomateriály a pokročilé materiály. Nové možnosti pre chemikov podieľať sa na vývoji inovatívnych technológií. Záznam prednášky je uverejnený na YouTube kanáli Chemické horizonty, tu.